samolot-rozbił-sie-pod-olsztynem

PKBWL: BŁĄD PILOTA mógł doprowadzić do wypadku samolotu na Dajtkach!

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych zajmująca się badaniem wypadku dwupłatowca An-2, który rozbił się około 100 metrów przed płytą lotniska na Dajtkach w Olsztynie, wstępnie przyjęła hipotezę, że powodem wypadku mógł być błąd pilota. Pilotowany przez 2 osoby AN-2 uległ awarii, piloci stwierdzili utratę mocy silnika, próbowali dolecieć do lotniska, jednak maszyna straciła wysokość i ścinając drzewa osiadła w pobliskim lasku około 100 metrów przed lotniskiem. Całe szczęście pilotom nic poważnego się nie stało.

wypadek-samolotu-na-dajtkach

Wrak samolotu zostanie zbadany przez komisję badania wypadków lotniczych

Antonow AN-2 wracał na ziemię po wyniesieniu w powietrze spadochroniarzy. Piloci opuścili kokpit o własnych siłach, również ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Samolot PZL An-2 (Źródło: Krzysztof Godlewski- ”airfoto.pl”). Antonowy mimo leciwości uważane są za bardzo bezpieczne i łatwe w pilotażu.

Wg wcześniejszych doniesień samolot miał posiadać w zbiornikach znaczącą ilość paliwa, straż pożarna zabezpieczyła jego ewentualny wyciek. Dziś Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych podała, że prawdopodobną przyczyną wyłączenia silników był brak paliwa!

wypadek-samolotu-w-olsztynie

Samolot dzieliła od płyty lotniska na Dajtkach odległość mniejsza niż 100 metrów

wypadek-samolotu-olsztyn

Policja i Straż cały czas zabezpieczają miejsce wypadku

Samolot posiadał w zbiornikach znaczącą ilość paliwa, straż pożarna zabezpieczyła jego wyciek. Dziś zbadaniem wraku i okoliczności wypadku dwupłatowca zajmie się Komisja ds. badania wypadków lotniczych.

wypadek-samolotu-olsztynie

Według hipotezy postawionej przez Państwową Komisję Badania Wypadków do wypadku mógł doprowadzić błąd pilota

 

 

 There are 3 comments

Add yours
  1. infoolsztyn

    Polne lotnisko na Dajtkach nie jest portem komunikacyjnym, dlatego kryteria typowe dla takich lotnisk nie obowiązują, ew. wycięcie drzew leży w gestii Miasta/Lasów Państwowych


Comments are closed.

Free mockups