spotkania-zamkowe-spiewajmy-poezje-olsztyn

Poezja na Zamku

Nikt w Polsce nie zaprzeczy, że stolicą piosenki lirycznej jest Olsztyn – i to już od 1974 roku! Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na jubileusz, ale także obsadę konkursu. Po raz pierwszy o główną nagrodę Spotkań Zamkowych powalczą wyłącznie wokalistki. W szranki wokalno-poetyckie staną panie wyłonione w eliminacjach i rekomendowane przez organizatorów innych konkursów. Wyniki zostaną ogłoszone w najbliższą sobotę. Oba koncerty konkursowe poprowadzi Artur Andrus.

Festiwal potrwa 4 dni. Wśród wykonawców oczywiście nie zabraknie gwiazd polskiej estrady. Dziś (czwartek) w olsztyńskim amfiteatrze wystąpi trio Waglewski Fisz Emade (w niedzielę zespół da koncert w Szczytnie) – uhonorowani w 2009 roku w Międzyzdrojach za album „Męska Muzyka”.

Z kolei jutro (piątek) zaplanowano recitale Joanny Kondrat (młodej wokalistki pochodzącej z Bartoszyc, z licznymi nagrodami festiwalowymi na koncie, m.in. w 2012 roku została laureatką Debiutów w Opolu) oraz Krystyny Świąteckiej – znanej olsztyńskiej i nie tylko publiczności wokalistki rodzimego Czerwonego Tulipana.

W sobotę – prawdziwy rarytas – szczególnie dla wielbicieli Katarzyny Nosowskiej – Justyna Szafran, Hanna Śleszyńska, Agata Wątróbska, Elżbieta Jarosik, Alicja Pyziak i Justyna Woźniak wykonają piosenki rockmenki z zespołu Hey.

Z kolei panie, które będą debiutować w konkursie zaśpiewają, rzecz jasna piosenki poetyckie, ale także m.in. utwory Toma Waitsa czy zespołu Maanam.

Festiwal, który od 40 lat jest prezentacją autorów i interpretatorów poezji śpiewanej, to mariaż wykonań młodych talentów i recitali uznanych już na rynku artystów. To od lat najważniejszy i najbardziej klimatyczny – ze względu na scenograię olsztyńskiego zamku – festiwal piosenki literackiej w Polsce!

Festiwalowi towarzyszy jubileuszowa wystawa „40 lat minęło”, opowiadająca historię Spotkań Zamkowych, przygotowana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Będzie można ją oglądać na zamkowym moście. Z kolei w Starym Ratuszu zostaną wystawione plakaty i zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu.

Szczegółowy program: www.spiewajmypoezje.pl/program.html


Free mockups