pendolino olsztyn

Pendolino: Warszawa-Gdańsk tylko 160 km/h i z przystankami

pendolino olsztyn2

Pendolino na trasie testowej, przystanek w Olsztynie, listopad 2013. Autor: Tomasz Czuba

W ubiegłym roku na trasie Olszamowice – Zawiercie Pendolino osiągnął prędkość 293 km/h, jednak na 1200 km linii kolejowych zaledwie około 300 km pozwala na bezpieczne osiąganie takich prędkości. Pozostałe linie dostosowuje się do prędkości w zakresach 160-200 km/h (sporadycznie do 230 km/h.)

Warszawa- Trójmiasto: bez szaleństwa i z przystankami

Ideą programu Pendolino było komfortowe i bardzo szybkie przemieszczanie pasażerów (z prędkościami powyżej 200 km/h) pomiędzy dużymi ośrodkami. Dziś już wiemy, że kupno Pendolino jest dofinansowane z funduszy regionalnych UE, a warunkiem tego dofinansowania jest zatrzymywanie się składów w mniejszych ośrodkach. Do 2016 roku na trasie Warszawa – Gdynia Pendolino będzie rozwijało prędkość około 160 km, później ma ona wzrosnąć do 200 km/h.

 

Oprócz wspomnianego formalnego wymogu zatrzymywania się składów w mniejszych miejscowościach swój głos miały samorządy, dla których przystanek szybkiej kolei to element promocji regionu. Ostatecznie na trasie Warszawa – Gdynia Pendolino zatrzyma się na następujących stacjach kolejowych: Warszawa – Iława – Malbork – Tczew – Gdańsk Główny – Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk-Oliwa – Sopot – Gdynia. Iława, Malbork oraz Tczew to ważne węzły kolejowe – co z pewnością dodatkowo zdecydowało o postojach na ich stacjach, także dla samej szybkiej kolei mogą dostarczać dodatkowych pasażerów.

 

Fotografie „z wizyty” Pendolino w Olsztynie w 2013 r.:

Olsztyn nie dla Pendolino, Iława tak.

Ubiegłoroczne testy składu Pendolino to także wizyta na stacji Olsztyn Główny, wizyta, która z pewnością się nie powtórzy, bowiem szybka kolej póki co nie uwzględnia komunikacji ze stolicą Warmii i Mazur. Jeśli chcemy zobaczyć, a może nawet zasmakować przejazdu Pendolino musimy odwiedzić oddaloną o 69 km od Olsztyna Iławę – jedyne miasto w województwie będące stacją szybkiej kolei.

autor fotografii: Tomasz Czuba

 Free mockups