Olsztyn w „Stawce większej niż życie”, Stanisław Mikulski pod Iławą.

kapitan-klossMasz sentyment do „Stawki większej niż życie”? Nie ty jeden! I dlatego, by móc odwiedzić wszystkie miejsca gdzie kręcono ten serial, obejrzeć niepublikowane dotąd zdjęcia z planu i dowiedzieć się więcej o kultowej do dziś produkcji – powstał „Stawkowy przewodnik filmowy”. Coś dla koneserów!

Dziś już nie ma takich seriali… a może jest ich tak wiele, że już na nikim nie robią wrażenia? Niegdyś „Stawka większa niż życie” z popisową rolą Stanisława Mikulskiego (kapitan Kloss) i Emila Karewicza (Brunner) biła rekordy popularności i gromadziła przed telewizorami ogromne rzesze widzów. Serial to już kultowy, tak jak i jego autorzy, aktorzy i ponad setka plenerów. W filmie „wziął” udział także Olsztyn – pięciokrotnie – jako plan wydarzeń, a dokładnie: zamek, stary Ratusz, starówka (znajduje się tam tablica upamiętniająca tzw. „Zaułek Stawki większej niż życie”, którą zawieszono 10 lat temu), jezioro Kortowskie, rzeka Wadąg, dziedziniec aresztu przy ul. Piłsudskiego, główne wejście do Urzędu Marszałkowskiego i wiele innych…

stawka-wieksza-niż-zycie-montage-OLSZTYN

Olsztyn ul. Kołłątaja. W lipcu 1967 roku miasto odwiedziła ekipa filmowców, bez mała stutysięczny wówczas Olsztyn stał się planem dla kilku odcinków Stawki większej niż życie.

Właśnie na rynek wchodzi „Stawkowy przewodnik filmowy”. Przez dwa lata Bogdan Bernacki, współautor książki, odwiedzał miejsca, gdzie kręcono „Stawkę”. Można w nim będzie zobaczyć niepublikowane zdjęcia z planu, a także wskazówki i mapy, gdzie one się obecnie znajdują i jak zostały „uczczone”.

stawka-wieksza-niż-zycie-kloss-zamek-olsztynie

Scena u wejścia do olsztyńskiego zamku

We wstępie do książki Stanisław Mikulski napisał: „Jestem mile zaskoczony, że po kilkudziesięciu latach od zakończenia zdjęć do „Stawki większej niż życie” liczne grono miłośników polskiego kina odwiedza filmowe zakątki. Mam nadzieję, że przewodnik ubarwi Państwa pobyt w serialowych plenerach i obiektach”.

stawka-wieksza-niż-zycie-pod-zamkiemZdjęcia w Olsztynie i okolicach kręcono latem 1967 roku, a plenery pojawiły się w odcinkach: „Oblężenie”, „Spotkanie”, „Wiem, kim jesteś”, „Podwójny nelson” i „Wielka wsypa”. Scena spadającego z mostu w Dywitach do rzeki Wadąg mercedesa robi wrażenie do dziś!

stawka-wieksza-niz-zycie-olsztyn

Ponad artykułem: montaż najciekawszych (naszym zdaniem) identyfikowalnych z Olsztynem scen przygotowaliśmy w formie filmu.

 

Kocham jeziora, lato spędzam nieopodal Iławy

pan-samochodzik

Samochód – amfibia, niezwykły pojazd Tomasza z Przygód Pana Samochodzika.

Poza „Stawką większą niż życie” Stanisława Mikulskiego mogliśmy  oglądać w kultowym serialu: Pan Samochodzik i Templariusze (zdjęcia w ruinach zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim), zekranizowanej jednej z części „Przygód Pana Samochodzika”. Stanisław Mikulski nie ukrywa, że uwielbia jeziora i właśnie 20 km na północ od Iławy ma swój letni dom. Właśnie tam, nieopodal, bo w Jerzwałdzie na pojezierzu iławskim mieszkał i tworzył do śmierci Zbigniew Nienacki, autor serii powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika. Zyskał on swego czasu opinię pisarza kontrowersyjnego i niestroniącego od erotyki za sprawą powieści dla dorosłych: „Raz w roku w Skiroławkach”. – „To wspaniała książka, prezentującą sytuacje z życia wzięte” stwierdził nie kryjąc uśmiechu Pan Stanisław. Już teraz, po śmierci Nienackiego, w Jerzwałdzie odbywają się spotkania fanów Pana Samochodzika i twórczości pisarza (pochowanego na miejscowym cmentarzu). Uczestniczy w nich również Stanisław Mikulski.

Spotkanie Stanisławem Mikulskim w Jerzwałdzie w 2009 roku. (www.nienacki.art.pl)

 

Stanisław Mikulski zmarł 27 listopada w szpitalu w Warszawie w wieku  85 let po ciężkiej chorobie, pozostawił żonę Małgorzatę, dzieci i wnuki.

 

Zobacz galerię fotografii

 

 

 

 There are 2 comments

Add yours

Comments are closed.

Free mockups