kiermas-warminski-scena

Kiermas Warmiński – święto kultury naszego regionu!

Już 5 lipca rusza Kiermas Warmiński. Impreza odbywa się w miejscu nieprzypadkowym – Bałdach – na granicy Warmii i Mazur, które choć dziś tworzą jedną krainę, to mają odmienną tradycję, zwyczaje i stroje czy ozdoby. Czym może pochwalić się Warmia? Przede wszystkim smacznymi potrawami, przetworami i wędlinami!  Warmia to także nietuzinkowa muzyka, sztuka ludowa i rzemiosło. Czego więc można będzie spróbować, zaznać i dotknąć w Bałdach?
kiermas-warminski-walki-rycerskiekiermas-warminski-rekodzielokiermas-warminski-walki-stragan
Kiermasz uroczyście zostanie zainaugurowany Mszą Świętą, która odbędzie się o godz. 12.00 w kościele w Butrynach. Eucharystię śpiewem oprawi chór im. Elżbiety Gołębiewskiej z Klewek.Ponad godzinę później na Trakcie Biskupim zostaną odsłonięte głazy pamiątkowe poświęcone biskupom: Henrykowi Flemingowi, Eberhardowi z Nysy, Eneaszowi Sylwiuszowi Piccolominiemu, późniejszemu papieżowi Piusowi II i Teodorowi Andrzejowi Potockiemu.

O 14.30 coś dla oka, czyli historyczna inscenizacja z udziałem aktorów z olsztyńskiego Teatru im. S. Jaracza: Mariana Czarkowskiego, Jarosława Borodziuka i Marcina Kiszluka. Przeniesiemy się wówczas do roku 1712, kiedy to odbyło się powitanie biskupa Teodora Potockiego przez wszystkie stany warmińskie.

Ale to nie koniec atrakcji – przez cały dzień wszyscy goście będą mogli uczestniczyć w prezentacji tradycyjnych rzemiosł i sztuki ludowej, pokazach edukacyjnych: m. in. garncarstwo, krycie dachu trzciną, tkanie na krośnie, pisanie obsadką i atramentem w wiejskiej ławce, korowanie żerdzi, wyrabianie masła, mielenie ziarna na mąkę, przymierzanie strojów warmińskich.

kiermas-warminski-plakatWarto będzie się także zatrzymać i posłuchać warmińskich pogadanek. Na uczestników kiermaszu będą czekały stoiska handlowe twórców lokalnych (wyroby z wikliny, ceramiki, a także kafle piecowe, rękodzieło dekoracyjne, tradycyjne wędliny i chleby, przyprawy, kwiaty z bibuły).

Całe rodziny będą mogły wziąć udział w wiejskich zabawach i konkursach z nagrodami. Niespodzianki czekają również na uczestników wieloboju warmińskiego.

A na scenie tego dnia królować będzie muzyka folklorystyczna i folkowa: zagrają Kapela ludowa Śparogi z Olsztynka (16.30), Berkut  (17.30) oraz Kapela Ze Wsi Warszawa (20.00).

Tego dnia na trasie Olsztyn – Bałdy – Olsztyn będą kursować specjalne autobusy (przejazd bezpłatny):

Olsztyn – Bałdy:
dworzec autobusowy stanowisko nr 11, wyjazd 11.00, 12.30, 15.00, 17.00 (przystanki: Dworcowa-Hortex, Dworcowa-Szpital, Nagórki (Krasickiego-Wańkowicza), Jaroty-Poczta (Wilczyńskiego-Jarocka)

Bałdy – Olsztyn: 13.30, 16.00, 18.00, 21.15.

Więcej informacji na www.kiermas.pl

 

 There are 2 comments

Add yours
  1. MaNiek37

    Fajnie, że będzie darmowy dojazd autobusem, będzie można się uraczyć piwkiem i bezstresowo wrócić do Olsztyna.


Comments are closed.

Free mockups