niebezpieczne-fontanny-olsztyn

Kąpiel w fontannie to zagrożenie dla zdrowia!

Upały, które dają się nam we znaki tegorocznego lata, skłaniają nas do szukania ochłody za wszelką cenę. Kąpiele w fontannach w upalne dni to zjawisko powszechne i (pozornie) bezpieczne.

Zapominamy bądź nie zdajemy sobie sprawy, że (ewentualny) mandat od Straży Miejskiej może być dla nas najmniejszym wymiarem kary. Prawdziwymi ofiarami naszej beztroski mogą stać się nasze dzieci – woda w fontannach to środowisko występowania bardzo niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, gronkowców, paciorkowców, bakterii coli czy też bakterii salmonelli.

Setki osób, obieg zamknięty, bakterie, wirusy, grzyby…

Woda w fontannach jest zanieczyszczona, setki osób, korzystające z ich dobrodziejstw skutecznie ją „brudzą”. Fontanny wielu osobom służą za toalety i łazienki, woda przyciąga także zwierzęta, które pozostawiają w niej odchody. Oprócz śmieci możemy w nich znaleźć drobnoustroje, bakterie, wirusy. Dlatego przede wszystkim względy zdrowotne powinny odwieść nas od pomysłu kąpieli w fontannie i pozwalania na wodne harce naszym pociechom.

Środki uzdatniające i konserwujące

Do wody w fontannach dodawane są środki chemiczne o działaniu odgrzybiającym, osłabiającym wzrost glonów i ograniczającym korozję instalacji – tym samym narażeni jesteśmy na choroby skóry, oczu oraz przewodu pokarmowego.

Porządkowy – zakaz wchodzenia do wody.
Brakuje przejrzystej informacji o zagrożeniach!

zakaz-wchodzenia-do-fontanny

Zakaz wchodzenia do fontanny i zaśmiecania obiektu – informacja, którą możemy wypatrzeć w okolicy fontanny w Parku Centralnym w Olsztynie.

Wchodzenie do fontann jest zabronione, tablice z informacją o zakazie (nie konsekwencji kąpieli) stoją przy fontannach. Woda nie jest badana w zakresie bezpieczeństwa dla kąpiących, fontanny nie są bowiem kąpieliskiem miejskim. Ludzie szukający ochłody rzadko jednak respektują ten zakaz, ewentualna interwencja Straży Miejskiej kończy się zazwyczaj pouczeniem.

Miasto powinno oczyszczać fontanny?

Zdaniem rodziców, których dzieci korzystają z fontannowych uciech Miasto powinno oczyszczać obiekty i neutralizować zagrożenia. Zdaniem urzędników nie są to baseny i nie ma takiego obowiązku.

fontanna-w-parku-centralnym-w-olsztynie

Fontanny są oblegane dziennie przez setki osób, rodzice są zupełnie nieświadomi ile niebezpieczeństw niesie ta pozornie bezpieczna zabawa. Na fotografii niezwykle efektowna olsztyńska fontanna – imitacja układu słonecznego.

 

Milionowe inwestycje, dlaczego nikt nie uwzględnił interesu najmłodszych?

Nie sposób oprzeć się pokusie wejścia do wody – letnia „plażowa” funkcjonalność fontann jest oczywista, nasuwa się tym samym pytanie: dlaczego takie drogie inwestycje nie uwzględniają sezonowych potrzeb mieszkańców. – Czyżby znowu ktoś o czymś zapomniał?

 

Do tematu wrócimy.

 There is 1 comment

Add yours
  1. Agus

    O spotkaniu miinstra Gowina i Pani poseł L.Staroń w Urzędzie Wojewf3dzkim 18.10.12r. ze spf3łdzielcami w olsztyńskiej prasie CISZA. Nowa ustawa zakłada kaganiec złym prezesom i sitwie jazgot (odrywanych od darmowego koryta) dopiero się zacznie.


Comments are closed.

Free mockups