its-system-olsztyn

ITS już (częściowo) działa – automatyczny mandat za wjazd na czerwonym?

Inteligentny systemu zarządzania ruchem ITS ma usprawnić organizację układu komunikacyjnego w Olsztynie. System obejmuje 86 najważniejszych w mieście skrzyżowań. Zainstalowane w autobusach (później w tramwajach) oraz na skrzyżowaniach czujniki umożliwią głównemu komputerowi systemu inteligentne sterowanie/manipulowanie ruchem. Przykładowo: jeśli autobus (tramwaj) dojedzie do skrzyżowania z opóźnieniem, system potraktuje go priorytetowo uruchamiając mu zielone światło, oczywiście zachowując gwarancję bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu, w tym pojazdów uprzywilejowanych. Nad pracą kosztującego 66 mln zł systemu ITS będzie sprawowało nadzór 10 osób.

Docelowo w ramach ITS 67 przystanków (z 300) w mieście otrzyma nowoczesne tablice informacyjne o nadjeżdżających pojazdach, odjazdach itd. Wyświetlacze zobaczymy także w tramwajach i autobusach. Dzięki środkom z projektu tramwajowego w Olsztynie pojawi się w biletomatów oraz bilety elektroniczne.

System musi zacząć funkcjonować jako całość.  Olsztyński system ITS będzie kosztował ponad 66 mln zł. Pierwotnie zakładano, że system zacznie działać już 1 listopada 2014 roku, jednakże z powodu rozlicznych opóźnień realny termin pełnego działania systemu z pełną infrastrukturą to październik 2015 roku.

Mimo, że ITS jeszcze nie działa, to nagrania z kamer systemu wykorzystywane są do wyjaśniania zdarzeń drogowych. Mimo plotek – kierowcom, którym zdarzyło przekroczyć skrzyżowanie na „czerwonym” nie grozi mandat, nie ma jeszcze póki co regulacji prawnych pozwalających na automatyczne nakładanie kar z cały czas instalowanego systemu.Free mockups